Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TOP politici - miliardáři

5. 11. 2016 9:27:22
Kandidatura Michala Horáčka na prezidenta přináší do popředí otázky demokracie - vlády lidu s potenciálním půl miliardářovým prezidentem a mnohamiliardovým ministrem financí, potenciálním premiérem.

Oba nabízejí politickému životu v Čechách své nejlepšími úmysly prospívat obecnému blahu, chtějí, aby nám bylo nejen dobře, ale dokonce ještě lépe. Nemají potřebu se pohybovat v politice s touhou po větším bohatství, přestože se říká, že kdo má hodně, chce ještě víc. Co se dá za peníze koupit, to si již dávno koupili, jejich ambice jdou dál, chtějí ještě sympatie veřejnosti a naše voličské hlasy.

Jejich vizí jsou médii předkládané a zodpovídané otázky na téma prosperity, uprchlické krize, Číny, Ruska, Dalajlámy, směřování na Západ či Východ. Reagují dle svého naturelu, já osobně postrádám strategičtější přemýšlení, o úroveň vyšší. Kdo zná metodu logického rámce, ví, co myslím. Odpovídali by na otázky: Kam míří?, Proč?, Co sledují?, Jak svého záměru docílí?, Kdy?, Kde?, Kolik to bude stát?, a kdo zařídí?

„Kam míří?“, je otázka, jejíž téměř klasickou odpovědí je, že do EU, na Západ. Čistě filosoficky se však ptám dál: „Kam“ míří ta EU a ten Západ? Odpovědí by mohla být touha po bezbariérovém konzumním ráji, kde peníze zaručí přístup k majetku, vzdělání, drahým autům, krásným mladým ženám, cestování a dalším atributům osobního „image“, životního stylu a úspěchu. Stačí je mít, i když při honbě za nimi účel velmi často posvěcuje prostředky. Rub tohoto krásného líce by vyřešila jednoduchá analýza silných a slabých stránek, kdy se na straně slabin nepochybně objeví, mimo jiné, i ekonomičtí uprchlíci toužící po stejně blahobytném způsobu života, jakým se Západ prezentuje a tím pádem i provokuje k následování.

„Proč“ je tím pádem zodpovězeno. Mediální vymývání mozků s požadavky na věčné mládí, štíhlost a krásu se mužů obecně netýkají, je zaměřené primárně na rod ženský. Co však s tím mají společného miliardářští top politici? Reprezentují hlavní proud společnosti (mainstream) tím, že zcela naplňují konzumní požadavky úspěchu svým majetkem, mladými, reprezentativními ženami po svém boku, chyceným druhým dechem po odstavení partnerek, se kterými se dalo nejspíš jen společně stárnout v době, kdy se cítí být na vrcholu sil s touhou dobýt, když už ne velký svět, tak aspoň malé Česko.

„Co“ sledují a co se vůbec děje? Mikrosvět soukromí je jedna část života zdánlivě nesouvisející s makrosvětem politiky, nicméně víme všichni velmi dobře, jak příklady táhnou, že ryby smrdí od hlavy a schody se metou shora. Pánové nasedli, či nasedají do rozjetého rychlíku, který se někam řítí, a zdá se, že nemají na to, aby se ptali, kdo kladl koleje, kam ty koleje vedou, a zda se rychlík na konci své cesty nezřítí do propasti? Ve vlaku se handrkují o místa v první třídě, o to, kdo bude strojvedoucí, průvodčí, jak důležitá místa kdo, kde, kdy, jak a za kolik obsadí.

Žijeme v době, která věří, že čas jsou peníze, přestože přírodní zákonitosti nás přesvědčují o tom, že to nejhodnotnější v životě je zdarma. Myslím tím například krásu přírody, upřímné lidské vztahy a city, pohodu domova zkrášlenou uměním, lásku, zvířata, květiny, city, emoce, mateřství, děti, instinkty, obyčejnou lidskou radost, zpěv, tvořivost.

„Jak“ ošetří potenciální vůdci koordinaci mikrosvěta s makrosvětem, toť otázka. Děti zanedbávané rodiči honícími se za společenskou vizí úspěchu spočívajícího ve vydělání co největšího množství peněz, kriminalita a drogy vyplývající z chybně nastavených priorit stávajícího společenského leadershipu. Téma položených kolejí zmínění kandidáti řešit nebudou, neboť nastavený systém je ve stylu jejich životních managementů.

V čem je zakopaný pes, popsala antropoložka H. N. Hodge na základě pozorování lidí v Ladakhu, kde se život pozoruhodné harmonie s přírodou zhroutil pod náporem turistiky, televize, západního zboží a západního životního stylu. Dokud nepoznali globální monokulturu, nevěděli o problémech, které s sebou přináší, neznali kriminalitu, závist, nenávist, soupeřivost, chamtivost, problémy, které jsou v našem ráji na denním pořádku.

Odpovědi na otázky, „Kdy“, „Kde“, „Kolik“ a „Kdo“ je zbytečné očekávat. Prezidentský kandidát nemá odpovídající úroveň leadershipu. Slibuje hasit požár, aniž by tušil, jak mu předcházet, jaká je prevence. Pohybuje se v zavedené rovině slov, soutěžení, sobectví a účelnosti spočívající v boji o moc, o nejvyšší postavení na žebříčku společenské a politické hierarchie.

Lid, jemuž se jeho vláda a demokracie před téměř třiceti lety navrátila, může jen pozorovat, jak se o něm pokouší rozhodovat ti, kteří se nikdy s jeho každodenními, všedními starostmi a radostmi nesetkali.

Autor: Marie Haisová | sobota 5.11.2016 9:27 | karma článku: 21.96 | přečteno: 555x

Další články blogera

Marie Haisová

Po zásluze potrestána

Každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán, což je příslovím potvrzená pravda. Došlo i na moji celoživotní občanskou angažovanost, kterou bych po desetiletích činorodosti na stará kolena ráda a důstojně ukončila.

12.10.2017 v 16:29 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 456 | Diskuse

Marie Haisová

Za peníze vše nekoupíš

Ideologie prvního porevoluční premiéra, dle které na vrcholu veškerého lidského snažení jsou peníze a mamon, dosahuje dnes svého vrcholu v osobě magnáta, dominantně vlastnícího zemědělství, potravinovou výrobu, média.

28.7.2017 v 12:15 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 595 | Diskuse

Marie Haisová

Sláva ZUŠkám

Na zásluhy Základních uměleckých škol upozorňuje opakovaně paní Kožená. Vytvářejí podhoubí pro české, potažmo světové hudební elity, především však rozšiřují obzory tím, že učí lépe slyšet, lépe vidět a tím pádem i lépe vnímat.

30.5.2017 v 7:26 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 330 | Diskuse

Marie Haisová

Muž obětí domácího násilí

Téma domácího násilí je skloňované ve všech pádech, byť se většinou týká žen fyzicky týraných svým partnerem. O mužích se v tomto směru příliš nemluví, většinou se přechází mávnutím ruky, že jde o podpantofláky.

30.4.2017 v 8:18 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 873 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 663 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 940 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 686 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 33.75 | Přečteno: 1332 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 32.87 | Přečteno: 3227 | Diskuse
Počet článků 213 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1732

Píši o tom, s čím se setkávám, o čem si myslím, že by bylo dobré dobré zveřejnit a mohlo zajímat i ostatní.

Více o mně je na: www.mariehaisova.cz.

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.