Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Státní zmatek

29. 10. 2015 9:45:40
Říkala mi paní, která se přijela až z Tachovska podívat na dílo sezóny zapůjčené Museem Nacional del Prado v Madridu, že se nemohla dostat na Hradčanské náměstí, neboť bylo ohrazené, střežené policií a obklopené davy lidí.

V čas inzerované prohlídky Rubensovy „Večeře v Emauzích“ byl přístup do Šternberského paláce uzavřen kvůli vojenské přísaze, která blokovala přístup do galerie i průchod Hradčanským náměstím.

Já jsem o té přísaze také neměla tušení, nicméně jsem měla štěstí, že jsem přišla ve směru od Pohořelce a prohlížela si exponáty ve Schwarzenberském paláci, odkud byl na náměstí dobrý výhled. Lidé se tam shromažďovali už po dvanácté, měla jsem za to, že akce začne v jednu. Odhadem jsem se spletla asi o hodinu, většinu času vyplňovalo čekání na prezidenta, které zpříjemňovala dechová hudba hradní stráže. Byla slyšet i přes zavřená okna, mikrofony řečníků pak nikoliv, takže jsem opustila vyšší patra a šla se k pokladně optat, jak tomu bude s onou inzerovanou komentovanou prohlídkou obrazu Petera Paula Rubense, která měla být v protějším, Šternberském paláci.

Informátorky pravily, že se prohlídka musela odložit z původně inzerovaných 14.00 na 15.00 kvůli té akci na náměstí, o které Národní galerie nevěděla, neboť nebyla Hradem informována. Zašla jsem se tedy ještě podívat do přízemí Salmovského paláce na „Smysl pro umění“ a když jsem nabyla dojmu, že náměstí bude průchodné, tak jsem vyšla ven a přešla do protější galerie.

Tam jsem se dozvěděla, že pro velký zájem se konají prohlídky dvě, jedna už probíhala, bylo mi doporučeno, ať se zajdu podívat „dolů“ na německé umění a přijdu ve čtvrt na čtyři, kdy začne další.

Sbírky Národní galerie jsou fantastické, všechna čest. I způsob, jak stylově jsou uspořádané: moderní umění ve Veletržním paláci, klasicismus a romantismus v Salmovském, české baroko ve Schwarzenberském, evropské umění od antiky po baroko ve Šternberském paláci, středověké v Anežském klášteře a asijské v Paláci Kinských. Obrazy, které Národní galerie vlastní jsou úžasné. Můžeme zde vidět obrazy od Rembrandta, Cranacha, Dürera, Chittussiho, Schikanedera, Slavíčka, Picassa, Braguea, Renoira, van Gogha, Klimta a mnoha dalších světových i našich umělců a umělkyň.

O státních svátcích má Národní galerie dobrý zvyk, že sbírky otevře veřejnosti. Bývá o ně velký zájem, zdaleka však ne takový, aby lidé museli stát fronty, jaké stojí na prohlídky budov osídlených státními institucemi, takže jde o velmi příjemný kulturní zážitek.

I komentovaná prohlídka zapůjčeného obrazu stojí za zmínku. Není-li člověk teoretik umění, pak si mnohého na obrazech nevšimne, byť i písemné komentáře bývají návodné. Umění člověku rozšiřuje obzor, není na škodu nazřít svět pohledem jiných, těch, kteří mají dar a schopnost vyjádřit se, ať už obrazem, slovem, či notami.

Takže jsem si galerii o státním svátku užila, když jsem však vyšla ven, tak jsem zjistila, že je tam nová bariéra, nešlo sejít dolů ani po zámeckých schodech, ani ulicí Ke Hradu, ani projít hradem. Zátarasy byly kvůli prezidentovi, na kterého se čekalo, že položí věnec k pomníku T. G. M. Čekání symbolicky vyjadřující moc a důležitost prezidentské instituce. Jeho čas je cennost, za kterou platí svým časem desítky čekajících.

Nabízela se možnost jít zpět na Pohořelec, nebo sejít po Radnických schodech do Nerudovy ulice, což jsem učinila.

V metru jsem se setkala s paní z Tachovska, která se mě ptala na cestu. Během hovoru vyšlo najevo, že byla tam, co já, přijela se z takové dálky podívat na Rubense, jenže z Hradčanského náměstí šla pěšky na Pohořelec, kde jí kdosi poradil jít na metro Jelením příkopem a pak jet na Můstek a odtud na nádraží.

Cestou jsme si povídaly o zážitcích dne i o bariérách, které ho provázely. Uvědomila jsem si přitom, v jaké výhodě jsou pražští, kteří se orientují v každém detailu města oproti mimopražským odkázaným na informace kolemjdoucích či Kanceláře prezidenta.

Autor: Marie Haisová | čtvrtek 29.10.2015 9:45 | karma článku: 10.51 | přečteno: 386x

Další články blogera

Marie Haisová

Po zásluze potrestána

Každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán, což je příslovím potvrzená pravda. Došlo i na moji celoživotní občanskou angažovanost, kterou bych po desetiletích činorodosti na stará kolena ráda a důstojně ukončila.

12.10.2017 v 16:29 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 456 | Diskuse

Marie Haisová

Za peníze vše nekoupíš

Ideologie prvního porevoluční premiéra, dle které na vrcholu veškerého lidského snažení jsou peníze a mamon, dosahuje dnes svého vrcholu v osobě magnáta, dominantně vlastnícího zemědělství, potravinovou výrobu, média.

28.7.2017 v 12:15 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 595 | Diskuse

Marie Haisová

Sláva ZUŠkám

Na zásluhy Základních uměleckých škol upozorňuje opakovaně paní Kožená. Vytvářejí podhoubí pro české, potažmo světové hudební elity, především však rozšiřují obzory tím, že učí lépe slyšet, lépe vidět a tím pádem i lépe vnímat.

30.5.2017 v 7:26 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 330 | Diskuse

Marie Haisová

Muž obětí domácího násilí

Téma domácího násilí je skloňované ve všech pádech, byť se většinou týká žen fyzicky týraných svým partnerem. O mužích se v tomto směru příliš nemluví, většinou se přechází mávnutím ruky, že jde o podpantofláky.

30.4.2017 v 8:18 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 873 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemysl Čech

Andrej Babiš - a co jsme mohli čekat?

Když mi před minulými parlamentními volbami Andrej Babiš ve svém mailu vysvětloval, že jestli si někdo myslí, že se mu zrovna dvakrát chce do politiky, takže to tedy ne, ale že se na to už nemůže dívat. Myslel jsem si svoje.

24.11.2017 v 20:01 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 662 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Je to stále ta stejná ODS jako před léty, žádná změna.

U ODS žádná podstatná změna nenastala, ta se jen dnes nachází v jiné pozici, jiné roli, ale její podstata a nátura zůstává stále stejná.

24.11.2017 v 18:22 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 939 | Diskuse

Pavel Starý

Karty ve sněmovně jsou rozdány

Moje slova z předchozího blogu se naplňují. Jasná vládní koalice se v nové sněmovně nerýsuje. Kde jsou příčiny současného stavu a jak to celé nakonec dopadne?

24.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 686 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Nemravná privatizace 17. listopadu aneb kádrováci v akci

Musela jsem si nechat pár dní odstup, abych vydýchala rozčarování z průběhu oslav 17. listopadu. Opět se ukázalo, jak hlasití jsou u nás příznivci tzv. selektivní demokracie.

24.11.2017 v 14:30 | Karma článku: 33.75 | Přečteno: 1332 | Diskuse

Roman Máca

Reakce na rozhovory s nominantem do čela bezpečnostního výboru Radkem Kotenem (SPD)

Pan poslanec Radek Koten (SPD) je podle mého názoru vysoce nekompetentní nedůvěryhodná nepravdy hovořící osoba a současně je i bezpečnostním rizikem. V článku předkládám argumenty vedoucí k tomuto závěru.

24.11.2017 v 13:55 | Karma článku: 32.87 | Přečteno: 3221 | Diskuse
Počet článků 213 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1732

Píši o tom, s čím se setkávám, o čem si myslím, že by bylo dobré dobré zveřejnit a mohlo zajímat i ostatní.

Více o mně je na: www.mariehaisova.cz.

 

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.