Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde ženy vládnou

23. 05. 2016 9:35:51
tam je láska, klid a mír, chtělo by se uzavřít a mít jednou provždy jasno, jak toho docílit. Že to však není zase až tak jednoduché, vyplývá z cestopisné knihy „Kde ženy vládnou“.

Od autorské dvojice české právničky Kateřiny Karáskové a anglického výtvarníka Simona Birda se dozvíme mnoho nových informací o životě lidí v Mexiku, Indonésii, Indii a Číně. Zmíněna je i africká Keňa jako důkaz možnosti zdánlivě nemožného.

Zkoumané populace žijí ve svých lokalitách v počtech od 50 tisíc v Číně do 6 miliónů v různých provinciích Indonésie.

Originální a dobrodružný desetiletý výzkumný počin ponechává na čtenářské veřejnosti, aby si sama udělala závěr o výhodách globálně vládnoucího patriarchátu a životem lokálních komunit matriarchátu.

Osobně jsem si nejdřív myslela, že najdu novověké příklady starověké Kréty, kde si muži a ženy užívali sexu, lásky, umění a sportu a kde byl 600 let mír, což se vysvětluje uctíváním Bohyně přírody znázorňované nahoře „bez“.

Dnešní lokální svět je však všude ovlivněn globálními vlivy. I do nejzapadlejších končin Země si našli cestu římsko-katoličtí misionáři, sunnitský islám, tibetský tantrický buddhismus, křesťanství a současná konzumní kultura. Zmíněná náboženství se promísila s původními animistickými tradicemi a vytvořila originální hybridy, které toleruje i dogmatická katolická církev akceptující mexickou homosexualitu jako jev zcela normální.

Ze strukturovaného popisu každé kultury se dozvíme přesné informace, kde tito lidí žijí, kolik jich je, ke komu se modlí, jakými jazyky mluví, jaká mají práva a jaké jsou jejich matriarchální rysy? Ty se mohou lišit. Kde jsou matrilineární, tam přijímají děti matčino klanové jméno a dědictví se rozděluje pouze mezi dcery. Když se muži po svatbě odstěhují do domů svých žen, pracují v cizině a zodpovědnost za dům a rodinu přenechávají ženám, tam se hovoří o matrifokální. V případě, že se manželé rozvedou, tak se muž musí odstěhovat a ponechat manželce děti i majetek. Ženy jsou vzdělané a často pracují v kariérních profesích, jako je tomu konkrétně v Indonésii, kde došlo ke smísení islámu a tradičního zvykového práva adat.

Různé kultury se liší, v zásadě se však dá shrnout, že ženy, které nesou zodpovědnost za pokračování a udržení rodu, děti, jejich výživu, výchovu, vzdělání a domov, mají finance, majetek a muže pod kontrolou.

Můžete namítnout, že jde o diskriminaci opačným směrem, než jakou známe u nás, kde snahu o narovnání nerovných poměrů podporují strukturální fondy EU zaměřené na rovné šance.

Opak však je pravdou, jak autorská dvojice uzavírá slovy: „Ženy spolu s právy musely převzít i obrovskou zodpovědnost, která je často svazovala a stresovala... muži naopak měli, po splnění svých pracovních povinností, dost času na zábavu, protože se mohli spolehnout na to, že se o ně nějaká ta ženská vždycky postará. Není divu, že většina z nich by neměnila...“

Kniha vyplňuje hlubokou mezeru v dominantně maskulinní kultuře, je proto určena oběma pohlavím zahrnutím mužské i ženské perspektivy, humorem a celkovou lehkostí. Na první pohled je velmi příjemná do ruky i pro oko. Perfektně strukturovaná, plná kreseb, maleb a fotografií.

Sama o sobě dokazuje, že ideálním řešením je tvůrčí spojení muže a ženy, ke kterému by měl homo sapiens 21. století směřovat. Využívat veškerého tvůrčího potenciálu, kterým nás matka příroda obdarovala.

Knihu „Kde ženy vládnou“ napsala Kateřina Karásková a Simon Bird, má 391 stran, vydala Agentura KRIGL v Praze 2016

Autor: Marie Haisová | pondělí 23.5.2016 9:35 | karma článku: 10.43 | přečteno: 395x

Další články blogera

Marie Haisová

Sláva ZUŠkám

Na zásluhy Základních uměleckých škol upozorňuje opakovaně paní Kožená. Vytvářejí podhoubí pro české, potažmo světové hudební elity, především však rozšiřují obzory tím, že učí lépe slyšet, lépe vidět a tím pádem i lépe vnímat.

30.5.2017 v 7:26 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 293 | Diskuse

Marie Haisová

Muž obětí domácího násilí

Téma domácího násilí je skloňované ve všech pádech, byť se většinou týká žen fyzicky týraných svým partnerem. O mužích se v tomto směru příliš nemluví, většinou se přechází mávnutím ruky, že jde o podpantofláky.

30.4.2017 v 8:18 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 823 | Diskuse

Marie Haisová

Všechno nejlepší, milá Země

Na zdraví si dovoluji přiťuknout 22. dubna naší Matce Zemi, bude jí něco málo přes 4,4 mld. roků a my, kteří máme důvod oslavovat se na ní přiživujeme přes 200 tis. let.

22.4.2017 v 0:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Marie Haisová

Jak vyhrát bicykl?

Stačilo zareagovat na výzvu 7.G a napsat, nafotit či namalovat svoji představu o tom "Jak ve svém životě ne/zohledňuji generace, které přijdou po nás“. Poslala jsem do soutěže příspěvek Holistický příběh a Holistické obrázky:

17.3.2017 v 17:46 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 130 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 358 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 20.54 | Přečteno: 716 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 31.49 | Přečteno: 873 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.05 | Přečteno: 1294 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1736

Píši o tom, s čím se setkávám, o čem si myslím, že by bylo dobré dobré zveřejnit a mohlo zajímat i ostatní.

Více o mně je na: www.mariehaisova.cz.

 

 

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.